Hanna Zawa-Cywińska Dialogue with Expancel

Czas trwania wystawy: maj - czerwiec 2019

W początkach swojej twórczości Hanna Zawa-Cywińska poszukując własnego stylu i techniki pozwalającej na uzyskanie efektu 3D zaczęła eksperymentować z termoczułym proszkiem EXPANCEL firmy Akzo-Nobel. Już pierwsze prace pochodzące z lat osiemdziesiątych, w których osiągnęła zaskakujący efekt trójwymiarowej tekstury, niespotykanej dotychczas w malarstwie, przekonały Hannę do kontynuowania na szeroką skalę pracy z tym medium.

Proces tworzenia z użyciem EXPANCELA określa jako „przygodę”, a właściwie „współpracę” i „dialog” z substancją, ponieważ do pewnego stopnia reakcja zachodząca w procesie tworzenia jest niezależna od działania artystki. Technika z użyciem EXPANCELA stale ewoluuje, Hanna udoskonala ją nieustannie eksperymentując, zaskakując i dostarczając coraz to nowych wrażeń artystycznych odbiorcom jej sztuki.

Czytaj i zobacz więcej w katalogu

Hanna Zawa-Cywińska Przestrzeń dla Sztuki plakat

Katalog wystawy:


Hanna Zawa-Cywińska

Urodziła się w Łomży w Polsce. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom w 1965). W latach 1967-1994 mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Studiowała reklamę i grafikę w State University of New York. W 1981 roku otrzymała dyplom w dziedzinie reklamy. W latach 1994-2004 mieszkała i pracowała w Szwajcarii. Aktywnie działa w Szwajcarskim Stowarzyszeniu Sztuki Wizualnej VISARTE. Od 2004 roku mieszka w Warszawie. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki (UNESCO).

Brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii i Polsce. Dotychczasowy dorobek twórczy Zawy zebrany i opisany został w książce pt. "Hanna Zawa Cywińska" wydanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Jej prace znajdują się w zbiorach na całym świecie, między innymi w:
National Museum of Women in Arts, Washington, USA;
Muzeum Narodowym w Warszawie;
Muzeum Sztuki w Łodzi;
Muzeum Okręgowym w Chełmie;
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hünfeld, Niemcy;
MIT Museum, Cambridge, USA;
New England Center for Contemporary Art, USA;
Tucson Museum of Fine Arts, USA;
Muzeum Historyczne w Sanoku, Polska.

//www.przestrzensztukis2.pl/wp-content/uploads/2019/05/hanna-zawa-cywisnka-zdjecie-300x500.jpg